Svetovanje in podpora pri demenci - Svetovni mesec Alzheimerjeve bolezni
V sklopu delovanja VeGeC Občine Hoče – Slivnica
Ste vljudno vabljeni na
Svetovanje in podporo pri demenci – Svetovni mesec Alzheimerjeve bolezni
ki bo v torek 21.09.2021 ob 16.30 uri
na lokaciji DU Slivnica, Mariborska cesta 10, 2312 Orehova vas.
Z nami bo Lidija Breznik, mag. soc. geront., strokovna delavka iz
Zavoda Aloja, Maribor
Zaradi ukrepov za zajezitev širjenja SARS-CoV-2, so obvezne prijave na vegec@hoce-slivnica.si ali na 030 465 270, 041 963 450.
Vabljeni ob upoštevanju priporočil in ukrepov NIJZ.
Poročilo o dogodku
V sklopu delovanja VeGeC Občine Hoče – Slivnica smo s skupnim sodelovanjem Zavoda Aloja pripravili nepozabno pogovorno druženje z nazivom »Svetovanje in podpora pri demenci – Svetovni mesec Alzheimerjeve bolezni«. V torek 21.09.2021 ob 16.30 uri smo v prostorih DU Slivnica skupaj z obiskovalci obujali spomine in izkušnje ter si s tem ohranjali spomin, miselnost ter trenirali možgane prepoznavanja imena.
Ker v mesecu septembru obeležujemo »Svetovni mesec Alzheimerjeve bolezni« smo se tudi tega dne dotaknili koristnim informacij, ki so tako svojcem kot bolnikom v pomoč.
Kako prepoznamo prve znake demence:
Ko svojci ali bolnik sam prepozna prve znake demence, je potreben obisk pri družinskem zdravniku. Bolniki zelo neradi obiščejo zdravnika, zato je pomembno, da svojci reagirajo, so pri pregledu navzoči in se nanj dobro pripravijo. Zdravniku naj opišejo težave, ki so jih opazili. Pripravite oz. naredite si spisek opažanj, povezanih s spominom in druge vrste sprememb v obnašanju, razpoloženju, čustvovanju in značaju ter pogostost pojavljanja opisanih težav. Zapišite, kaj opažate, kako pogosto se ti znaki pojavljajo in koliko časa jih že opažate.
V kolikor družinski zdravnik posumi, da gre za demenco, napoti osebo k specialistu za demenco, nevrologu ali psihiatru. Specialist bo opravil obsežnejši pregled in na osnovi pridobljenih rezultatov postavil diagnozo in predpisal zdravljenje. Zgodnja diagnoza je pomembna, zato ker zdravila, ki so na voljo, najbolj pomagajo v začetni fazi bolezni, hkrati pa svojci izvedo, da je oseba bolna in pridobijo ustrezne informacije, kako ravnati z bolnikom z demenco. Pomembna je post diagnostična podpora svojcev.