Limona, vsestransko uporaben sadež
Limona, vsestransko uporaben sadež
25. 1. 2021
Izbrisan U.
292
Za zdravje, VeGeC - večgeneracijski center
Rogoška cesta 60, 2204 Miklavž na Dravskem polju
Trajanje
Zdravje je zelo pomembno, posebej v tem zimskem času, zato segamo po različnih pripravkih, ki jih kupimo ali naredimo sami doma.
Limono uporabljamo dnevno v gospodinjstvu bodisi kot samostojni napitek ali dodatek k prehrani.
Limona raste na drevesu, ki mu pravimo tudi limonovec, je plod davnega križanja verjetno med pomelom in citrono, a že stoletja uspeva kot samostojno drevo.
Izvor drevesa ni poznan, predvidevajo pa, da izvira iz severne Indije – Assama, Burme ali Kitajske od koder je v Evropo prišlo pred drugim stoletjem našega štetja v času antičnega Rima.
Čeprav je limona mediteranska rastlina in ljubi toploto jo lahko gojimo povsod, tudi v posodah, vendar jih moramo pozimi prestavit v notranjost.
Limona je manjše drevo, od 3 do 6 metrov visoko. Mladi poganjki in cvetni lističi so vijoličasti.
Plod je rumene barve, v notranjosti brezbarven, ovalne do skoraj okrogle oblike. Olupek je lahko grobo hrapav ali gladek, na notranji strani več ali manj obložen z belo spužvasto plastjo.
Rastlina se ponekod goji v okrasne namene, a na splošno se nasadi vzdržujejo za pridobivanje sadežev.
V ugodnih podnebnih pogojih obrodi limona dvakrat letno. Spomladansko cvetenje, iz katerega zrastejo najboljši sadeži, traja vsaj dva meseca. Prav toliko časa lahko zreli sadeži počakajo na veji, da se jih obere, kar dovoljuje sistematično obiranje skozi vso zimo,
od novembra do aprila ali maja.
Limona se ne goji samo za pridobivanje soka in citronske kisline. Iz olupkov se izdeluje kandirano sadje in se pridobivajo esence in pektin. Iz semen pridobivajo olje, ostanki pa gredo v predelavo za živalsko krmo.
V ugodnih pogojih da odraslo drevo od 600 do 800 plodov letno.
Zdravilstvo
Ko še ni bilo znano, kaj so vitamini in kako koristijo zdravju, so že limono uporabljali kot zdravilo.
Predvsem sok limone je veljal za učinkovito sredstvo proti krvavitvam odprtih ran in za čiščenje gnojnih izcedkov. Nenadomestljiva je bila limona pri zdravljenju skorbuta,
kar so dobro znali že antični pomorščaki, ki so se redno zalagali s tem sadjem pred vsakim daljšim potovanjem.
Na Siciliji, ki ima velike probleme s preskrbo pitne vode, je že od nekdaj veljalo, da se vse zaloge pitne vode redno oskrbujejo s svežimi polovicami limone. Ljudje so iz izkušnje vedeli,
da limona razkužuje vodo, in moderne znanstvene razlage so to potrdile.
Morda izvira prav iz teh starih običajev navada, da še dandanes serviramo vodo z rezino limone.
V aromaterapiji se uporablja eterično olje limone, ki sicer ne vpliva na človekov imunski sistem lahko pa pomaga pri sproščanju.
Kot zanimivost; največja proizvajalka limon je Indija, Mehika, Argentina, Brazilija Španija, naša soseda Italija je na 10 mestu.