Kurenti 2023
Obhodi kurentov so pustna šega in prireditev na Ptujskem in Dravskem polju, v Halozah in Slovenskih goricah. Kurent je najbolj množičen tradicionalen pustni lik, ki po ljudskem verovanju odganja vse slabo ter prinaša srečo in zadovoljstvo.
Pustno povorko, ki se jo prvič organizirali na pustno soboto leta 1960 na Ptuju so poimenovali po najznamenitejšem pustnem liku Ptujsko kurentovanje. Na prvi povorki so nastopile samo maske iz bližnjih Markovc kot so kopjaši, orači, rusa, medved, vile in piceki, ki si jo je ogledalo 6.000 ljudi. Naslednje leto, prav tako na pustno soboto, se je zbralo že 14.000 ljudi. Ta tradicija se je nadaljevala in leta 2011 se je zbralo že 65.000 ljudi.
Obhodi kurentov so bili leta 2012 najprej vpisani v slovenski Register nesnovne kulturne dediščine Ministrstva za kulturo, v katerem je evidentiranih 21 nosilcev te pustne šege, za tem je bil kurent razglašen še za živo mojstrovino državnega pomena. Konec leta 2015 je Vlada Republike Slovenije obhode kurentov razglasila za nesnovno kulturno dediščino državnega pomena. Da bi še bolj poudarili vlogo kurenta za regijo, so Ptujčani 20 kurentovih društev povezali v Zvezo društev kurentov, ki združuje več kot 900 članov in je bila nosilka nominacije za vpis na UNESCO seznam. Kurentovo obredje je Slovenijo z vpisom na UNESCO seznam umestilo v zakladnico tisočletij kulturne dediščine in duhovnosti človeštva.
To tradicijo obhodov kurentov ohranjajo med drugimi tudi kurenti Turističnega društva Hotinja vas. Vsako leto med svojimi obhodi po občini Hoče – Slivnica obiščejo tudi župana naše občine. Letos jih je, ob lepem sončnem vremenu, pred občino pričakal župan dr. Marko Soršak z zaposlenimi, jim po njihovem plesu ponudil pijačo in krofe, ter se z njimi še fotografiral. Zaželeli so mu dobrega in uspešnega dela še naprej in obljubili da se naslednje leto ponovno srečajo.
Neva Dolgoš
fotografije ND, MM, Vinci Oblak
vir: splet