ARHEOLOGI IN BOTANIKI PO SLEDEH PRVOBITNIH RASTLIN MEDNARODNI EU-PROJEKT PALEODIVERSISTYRIA ODOBREN!
Občina Hoče-Slivnica je bila kot partner uspešna na mednarodnem razpisu Interreg V-A Slovenija-Avstrija 2014-20. Projekt „Paleokrajina Štajerske in njena biodiverziteta od prazgodovine do odkritja Novega sveta (PaleoDiversiStyria)“ združuje najnovejša znanstvena spoznanja iz arheologije in arheobotanike in jih poskuša narediti uporabne za širše občinstvo. Uradni pričetek projekta je 1. oktober 2016 in traja 36 mesecev. Skupni proračun projekta znaša 1.320.000,00 EUR.
Projekt „PaleoDiversiStyria“ je nastal v sodelovanju Univerzalnega muzeja Joanneum s partnerji iz Avstrije in Slovenije in bil vložen na javni razpis Programa sodelovanja Interreg V-A Slovenija-Avstrija 2014-20. Program je sofinanciran iz Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR). Odobren skupni proračun projekta znaša približno 1.320.000,00 EUR, od katerih 85% prihaja iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj. Trajanje projekta je 3 leta in se prične z oktobrom 2016. Občina Hoče-Slivnica je v okviru projekta upravičena do deleža 110 250,00 EUR.
Projekt „Paleokrajina Štajerske in njena biodiverziteta od prazgodovine do odkritja Novega sveta (PaleoDiversiStyria)“ združuje najnovejša znanstvena spoznanja iz arheologije in arheobotanike in jih poskuša narediti uporabne za širše občinstvo. S tem namenom je bilo pod vodstvom Univerzalnega muzeja Joanneum vzpostavljeno čezmejno partnerstvo institucij, ki imajo potrebna znanja v teh disciplinah. Za arheološki del projekta sta odgovorna Univerzalni muzej Joanneum in Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, botanični del pa bosta prevzela Botanična vrtova Univerze v Gradcu in Mariboru. Kot lokalni partnerji sodelujeta občini Großklein in Hoče-Slivnica, ki gradita svojo identiteto tudi na izredno bogati arheološki dediščini.
Projekt zajema aktivnosti od identificiranja prvobitnih rastlinskih vrst v arheoloških kontekstih do revitalizacije njihovega gojenja in razvoja novih turističnih izdelkov, ki so v trendu alternativnih prehranjevalnih navad. Podobne naravne danosti, kot so sestava tal, vreme in klimatski pogoji, že tisočletja oblikujejo razvoj poljedelstva v vzhodni Sloveniji in na južnem avstrijskem Štajerskem. Tamkaj živeči prebivalci so na tej osnovi razvili regionalne posebnosti v svoji prehrani in s tem, po načelu „Človek je, kar jé.“, dali svojemo okolju unikatno družbeno in kulturno noto.
Revitalizacija gojenja starih rastlinskih vrst bo doprinesla k biotski raznovrstnosti kultiviranih rastlin in lokalnim proizvajalcem omogočila ponuditi nove, atraktivne turistične izdelke, ki bodo svoj karakter gradili na lokalni arheološki dediščini. S tem, ko bodo ti izdelki pod skupno znamko postali del turistične ponudbe, bodo doprinesli k dvigu zavedanja o pomenu varstva arheološke dediščine v regiji. S tem namenom bo v okviru projekta dan poseben poudarek na sodelovanje med strokovnjaki, lokalnimi proizvajalci in turističnimi delavci. Na ta način želimo dvigniti razumevanje za skupne poteze kulturne dediščine in tradicije v kmetijstvu v štajersko-slovenski obmejni regiji.
Projektni partnerji:
- Universalmuseum Joanneum (Lead Partner);
- Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije
- Karl-Franzens univerza v Gradcu, Institut za rastlinoslovje
- Univerza v Mariboru, Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede
- Občina Großklein
- Občina Hoče-Slivnica
„Projekti, ki čezmejno povezujejo lokalne skupnosti in organizacije imajo poseben doprinos za lokalno, nacionalno in mednarodno raven. Pri tovrstnem sodelovanju je zelo pomembno, da ima sodelovanje vsebino, ki pusti pečat in zagotavlja trajnost. Projekt PaleoDiversiStyria vse to ima. Projektna skupina je povezana, strokovno podkovana in trdno verjamemo, da nam bo uspelo na podlagi raziskovanja preteklosti vpeljati nove turistične proizvode, ki bodo dvignili turizem v naši občini še na višji nivo. Projekt pomeni odlično priložnost za pospešen razvoj Pohorja. „ Marko Soršak, župan Občine Hoče - Slivnica.
„Kultura in znanost sta predestinirani za preseganje meja v regijah in glavah. Pri tem je nam v Univerzalnem muzeju Joanneum še posebej pomembno sodelovanje s partnerskimi institucijami v Sloveniji. To potrjujejo uspešno zaključeni EU-projekti zadnjih let, v katerih je vodilno vlogo imel naš oddelek Arheologija & Novčni kabinet. Omenjen projekt ne bo prinesel zgolj novih znanstvenih spoznanj, ampak bo trajnostno spodbujal biotsko raznovrstnost v regiji in hkrati odprl nove možnosti trženja v turizmu. “HR Mag. Dr. Wolfgang Muchitsch (Direktor Univerzalnega muzeja Joanneum)
„Posebnost projekta PaleoDiversiStyria je, da bodo spoznanja iz arheologije in botanike v naši turistični regiji bogati s tradicijo uporabljena za nastanek izdelkov pod skupno znamko, ki gradijo svoj karakter na arheološki dediščini te regije. Ti izdelki nam lahko pomagajo pri povečevanju razumevanja v javnosti o pomenu varstva in ohranjanja arheloške dediščine.“Mag. Karl Peitler (Vodja oddelka Arheologija & Novčni kabinet v Univerzalnem muzeju Joanneum)
„Arheologija je več kot le iskanje zanimivih predmetov skritih pod zemljinim površjem. Z meritvami, izkopavanji in vzorčenji zbiramo tudi dragocene podatke o našem okolju, ki se nenehno spreminja. S tem postaja vse pomembnejši del našega dela raziskovanje preteklih krajih in odkrivanje novih spoznanj o odnosu med človekom in naravo. Natančno delo arheobotanikov in arheozoologov nam omogoča vpogled v nekdanji svet živali in rastlin in s tem v naravne vire Štajerske. Razvoj izdelkov z novo turistično identiteto iz teh novih spoznanja o načinu življenja in tradicijah ljudi v obmejni regiji bo največji izziv projekta „PaleoDiversiStyria.“Dr. Marko Mele (vodja projekta v Joanneumu)
Dodatne informacije strokovne informacije so dostopne:
Sl. 1: Raziskovanje prvobitnih rastlin pod mikroskopom. Vir: UMJ/D. Modl
Sl. 2: Testno polje za stare rastlinske vrste v botaničnem vrtu Maribor. Vir: UM/A. Šušek
Sl. 2: Pečenje kruha kot v starih časih. Vir: UMJ/D. Modl
Sl. 3: Dobrote po rimskodobnih receptih. Vir: UMJ/D. Modl
KONTAKT:
Občina Hoče-Slivnica
Mag. Vanja Jus
T: 02/616 53 36, E: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate.Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate.">