Miselna igra za ugotovitev prvih znakov Demence
Skupinska miselna igra »kako ugotovitvi ali imamo prve znake demence«
- Sodelujoča dva para – skozi pripravljene karte različnih likov ugotovimo povezovanje le dveh ujemajočih kart. Skozi potek sodelujočega para se prepleta pogovor in vprašanja vezana na lik karte. Igra je namenjena dvema zaporednima sodelujočima para. Ob igranju igre se lahko izmenjavajo tudi vprašanja in strokovni odgovori.
- Skupinska krožna vadba urjenja spomina – obiskovalci miselne igre sedijo v krogu ter pripovedujejo zaporedno jutranji potek dneva. Začetek pripovedovanja začne ena oseba katere sosednja oseba more ponoviti celoten potek soseda.
- Spomin besed – obiskovalci prejmejo 8 kart na katerih so napisane različne besede. Za zapomnitev besed imajo časa 5 minut. Po petih minutah se posamezniku izločijo karte katere besede posameznik ponovi.
- Pripovedovanje današnjega nakupa v trgovini – obiskovalci vsak posamezno na list papirja napiše 10 stvari katere želi nakupiti v trgovini. Zapisan nakup preda sosedu kateremu ob določenem času 5 minut pove svoj nakup. Igra je namenjena posamezni dvojici obiskovalcev.
- Skupni sprehodi in čajanka – obiskovalci se ob prihodu v prostor posedejo v krog. Vsak posamezni pove vsaj 3-5 neposrednih objektov ali znamenitosti, ki jih je videl na poti. Za sproščujoč potek igre spomina se ob pripovedovanju posamezni skupini pripravi čaj.
Eden izmed najpogostejših znakov demence, še zlasti v začetku, je pozabljanje nedavno pridobljenih informacij. Oseba se na primer ne spomni, kaj je tisti dan jedla za zajtrk, dobro pa se spomni dogodkov iz mladosti. Drugi znaki bolezni so pozabljanje pomembnih datumov ali dogodkov (zmenki, rojstni dnevi in imena svojcev,…), težave z učenjem novih stvari, odvisnost od spominskih pripomočkov (npr. opomnikov v pisni ali elektronski obliki) ali odvisnost od družinskih članov pri opravilih, ki jih je človek prej počel samostojno.
V vsakdanjem življenju je običajno, da kdaj pozabimo kakšno ime ali dogovorjeni zmenek, vendar se jih za razliko od oseb z demenco pozneje tudi spomnimo.
Skozi miselne igre vam želimo biti v pomoč in oporo. Vsakodnevni način dela nam vzame veliko časa, ki ga neposredno izgubimo in posledično nimamo dovolj energije za oddih ter pogovor. Neprecenljivo pomoč in druženje želimo skozi miselno igro predstaviti ranljivi skupini ljudi kot so naši starši, dedki in babice kateri potrebujejo največjo oporo v vsakdanjem življenju.