VeGeC - O nas
Večgeneracijski center Rogoza - VeGeC je lociran v stavbi Občine Hoče Slivnica na Rogoški cesti 60, 2204 Miklavž. V tem prostoru potekajo, izobraževanja, delavnice, družabna srečanja, športne aktivnosti in neformalna druženja.
Za izvajanje dejavnosti prav tako uporabljamo stavbo DU Rogoza, ki je nasproti VeGeC- a. V njej se izvaja učenje ruskega keglanja in igranje namiznega tenisa. Uredil se je tudi tudi prostor za omenjenim objektom, tam je sedaj igrišče za balinanje. V nadstropju nad nami je večnamenska dvorana, ki jo uporabljamo za izvajanje telovadbe. Ker pa dejavnosti VeGeC-a potekajo po celi občini, za svoje aktivnosti koristimo prostore in igrišča vseh krajevnih skupnosti, društev in zavodov.
PREDSTAVITEV VeGeC CENTRA
Prostor, v katerem se nahaja VeGeC sestoji iz dnevnega prostora, kuhinje, moškega in ženskega WC-ja ter priročnega skladišča.
V kuhinji imamo vso osnovno opremo za delovanje, v prostoru pa so še hladilnik z zmrzovalnikom, pomivalni stroj, ter avtomat za kavo.
V dnevnem prostoru imamo sedežno garnituro, veliko mizo s stoli, ter tri prenosne mizice, ki jih sestavljamo glede na potrebo.
V kuhinjskem prostoru se izvajajo delavnice kuhanja, ko pa sta dve dejavnosti hkrati, pa se ena izvaja v kuhinji, tista, ki je manj številčna, druga pa v dnevnem prostoru. V dnevnem prostoru, ki ga imenujemo dnevna soba občine, se izvajajo različne delavnice, predavanja, izobraževanja in telovadba. Prostor pa je v namenjen tudi neformalnem druženju in klepetu, saj je v njem tudi televizija, obiskovalci pa imajo možnost uporabiti tudi prenosne računalnike, ki so v lasti VeGeC-a. Imamo tudi knjige, ki so jih podarili občani, le te se izposojajo domov in se prebrane vrnejo nazaj na polico. Na voljo imamo prav tako tudi različne revije, ki jih dobimo iz knjižnice.
VeGeC je namenjen vsem generacijam občine Hoče Slivnica, šolam, društvom, nevladnim organizacijam. Je prostor, kjer lahko preživimo prosti čas, spoznamo sokrajane, spoznamo nove vsebine, se naučimo novih spretnosti, ter tako poskrbimo za kvalitetno preživljanje prostega časa. Je stičišče za vse tiste, ki so sami, ki jim manjka družbe, ter tiste, ki bi želeli kaj novega spoznati, se naučiti, ali želeli tisto, kar vedo in znajo, posredovati drugim.
Vse aktivnosti potekajo na bazi prostovoljstva in niso plačljive.
VeGeC je svoja vrata odprl 5.11.2018 in je odprt vsak delovnik med 9.00 in 17.00, ali pa po dogovoru.
1 Predstavitev programov
Pri izbiri aktivnosti želimo zadovoljiti čim večje število želja in potreb občank in občanov, uporabnic in uporabnikov centra. Nabor vsebin je zato raznolik. V VeGeC – u so vsi učenci in vsi so drug drugemu učitelji. Z veseljem in odgovornostjo sprejemajo dragocene izzive, oblikujejo aktivnosti, se ponovno učijo solidarno čutiti drug z drugim, saj je to temelj medgeneracijskega sodelovanja in se ob tem imeti lepo.
Programi se izvajajo, enkratno, občasno, tedensko ali mesečno.
1.1 Vseživljenjsko učenje in osebna rast
Vse življenjsko učenje in osebna rast zajema računalniško opismenjevanje, tečaji tujih jezikov, upravljanje z mobilnim telefonom, prebiranje različne literature, vodene oblike skupnega preživljanja prostega časa s predšolskimi otroki, predavanja ki so vezana na aktualne teme, potopisna predavanja, plesni vrtec za najmlajše, tečaj fotografije
1.2 Krepitev zdravja, šport in rekreacija
Krepitev zdravja zajema športne in gibalne aktivnosti, hujšanje, odvajanje kajenja, pravilna prehrana, sproščanje, delavnice socialnih veščin in pogovorne skupine, ter vse aktivnosti, ki pripomorejo k boljšemu počutju.
1.3 Kreativne dejavnosti in zabava
Pri kreativnih delavnicah predvsem spodbujamo razvoj ročnih spretnosti, ter ustvarjanje v likovnih delavnicah, ustvarjanje v kuhinji in zabavanje ob izvajanju karaok, izdelovanje nakita, izdelava voščilnic, barvanje pirhov, izdelovanje venčkov…
1.4 Razvoj prostovoljstva
Razvoj prostovoljstva omogoča socialno vključevanje vseh generacij v skupnost ter grajenje solidarnosti, zaupanja in medsebojne pomoči.
1.5 Projekte za podporo društvom in NVO
Vsem društvom in organizacijam v občini Hoče- Slivnica nudimo prostor ter pomoč pri pripravah na predstavitve dogodkov ter pomoč pri obveščanju le teh.
1.6 Neformalno druženje
Večgeneracijsko druženje je osnovni temelj naše družbe. Že iz pradavnine se oblikujejo družine od nekdaj so predniki in nadaljevanje rodbine osnovna človekova potreba. Prav tako je zelo pomembno življenje v širši skupnosti, posebej prenos vedenj, znanj ter veščin, ki jih ravno z neformalnim druženjem prenašamo na generacije ki nas obdajajo.
Z veseljem opažamo, da druženje različnih generacij mladim in otrokom ne predstavlja ovir, saj so mlajše generacije zelo neobremenjene z predsodki, večje težave imajo starejši, saj se v veliki meri ne čutijo dovolj » mlade in pomembne«, z večkratnim druženjem pa se stvari spremenijo in sami opazijo pomen vključevanja, kar jih razveseljuje in se pogosteje vračajo.